درمان آسیب های ورزشی

 • مشاهده در قالب پی دی اف

استراحت (REST)

بعد از بروز آسیب بلافاصله باید فعالیت ورزش کار متوقف شود. تداوم حرکت فعال بخش آسیب دیده می‌تواند منجر به افزایش خون ریزی و تورم گرددبطور مثال در کوفتگی عضله ران ، انقباض عضله چهارسر رانی در هنگام راه رفتن باعث افزایش خونریزی می‌گردد. در آسیبهای شدید علاوه بر آنکه عضو نباید بطور فعال حرکت کند بطور غیر فعال نیز نباید حرکت داده شود و باید عضو آسیب دیده را توسط آتل ثابت کرد.

یخ(ICE)

کاربرد یخ بلا فاصله بعد از آسیب دیدگی منجر به کاهش درد و خونریزی و تورم می‌شود. یخ می‌تواند التهاب و گرفتگی عضلانی ناشی از آسیب را نیز کاهش دهد. یکی از ساده‌ترین روشهای استفاده از یخ در موارد اضطراری استفاده از یخ خرد شده‌ای است که در یک پارچه خیس قرار کرفته باشد واین پارچه را به دور عضو آسیب دیده قرار دهیم. اگر یخ در دسترس نباشد آب سرد نیز می‌تواند موثر واقع شود. طول مدتزمان استفاده از یخ بستگی به شدت و عمق آسیب ایجاد شده دارد ولی بطور کلی 15 تا20 دقیقه هر یک تا دو ساعت در شروع آسیب می‌تواند بسیار موثر باشد و این عمل را می‌بایست 24تا 48 ساعت ادامه داد.

فشار(COMPRESSION)

فشار وارد بر ناحیه آسیب دیده توسط یک بانداژ محکم می‌تواند خونریزی و تورم را کاهش دهد. این بانداژ را می‌توان هم قبل از استفاده از یخ و هم بعد از استفاده از یخ بکار گرفت. بهترین وسیله برای بانداژ ، باندهای کتانی معمولی هستند و بانداژ باید به نحوی انجام شودکه باعث ایجاد درد و یا وقفه در خونرسانی عضو آسیب دیده نشود.

بالا نگه داشتن عضو (ELEVATION)

بالا نگه داشتن عضو آسیب دیده باعث کاهش جریان خون ورودی به عضو شده همینطور جریان خون ، وریدی و لنف خروجی را تسریع می‌کند. باید توجه داشته باشید که در موارد اضطراری انجام اعمال زیر باعث تشدید ضایعه می‌شود. استفاده از گرما ، استفاده از داروها و مواد گرم کننده مثل سالیسیلات‌ها ، فعالیت متوسط و یا شدید و ماساژ عضو آسیب دیده.

 • در 24 ساعت‌ اول‌ روی‌ مفصل‌ آسیب‌ دیده‌ یخ‌ بگذارید. یخ‌ را در یک‌ کیسه‌ پلاستیکی‌ گذاشته‌، با یک‌ پارچه‌ نازک‌ آن‌ را از پوست‌ جدا کنید. با دست‌ خود یا یک‌ بانداژ کشی‌ آن‌ را روی‌ مفصل‌ نگه‌ دارید. بسته‌ به‌ توانایی‌ خود در تحمل‌ سرما بطور مداوم‌ یا متناوب‌ کیسه‌ یخ‌ را روی‌ مفصل‌ تا 2 ساعت‌ نگه‌ داریددرمان‌ با یخ‌ را با فواصل‌ 2 ساعته‌ به‌ مدت‌ 24 ساعت‌ ادامه‌ دهید.

 

 • پس‌ از 24 ساعت‌، می‌توانید درمان‌ با یخ‌ را ادامه‌ دهید یا به‌ گرم‌ کردن‌ تبدیل‌ کنید.
 • برای‌ گرم‌ کردن‌، مفصل‌ را در آب‌ داغ‌ قرار دهید یا هر 2 ساعت‌ یا هر وقت‌ که‌ ممکن‌ باشد، به‌ مدت‌ 15 دقیقه‌ از گرما استفاده‌ کنید. در 24 ساعت‌ اول‌ گرم‌ کردن‌ را انجام‌ ندهید، زیرا ممکن‌ است‌ باعث‌ افزایش‌ خونریزی‌ و تورم‌ و طولانی‌ شدن‌ زمان‌ بهبودی‌ گردد.

کمپرس‌ با یک‌ بانداژ کشی‌

 • هر وقت‌ که‌ ممکن‌ باشد، مفصل‌ را بالا ببرید (بویژه‌ هنگام‌ خوابیدن‌) تا تورم‌ کاهش‌ یابد.
 • ممکن‌ است‌ برای‌ ترمیم‌ رباطهایی‌ که‌ به‌ شدت‌ دچار پارگی‌ شده‌اند، جراحی‌ لازم‌ باشد.
 • ممکن‌ است‌ برای‌ پیچ‌خوردگی‌های‌ شدید یا پس‌ از جراحی‌، آتل‌ لازم‌ باشد. پس‌ از برداشت‌ آتل‌ باید تا مدتی‌ از بانداژهای‌ حمایت‌ کننده‌ استفاده‌ کنید.

 

 • یاد بگیرید که‌ در صورت‌ لزوم‌ از چوب‌ زیر بغل‌ استفاده‌ کنید.
 • می‌توانید از مسکنهای‌ بدون‌ نیاز به‌ نسخه‌ مثل‌ استامینوفن‌ یا ایبوپروفن‌ استفاده‌ کنید.
 • در صورت‌ شدید بودن‌ پیچ‌خوردگی‌ ممکن‌ است‌ مسکن‌ قویتری‌ تجویز گردد.
 • از آسپیرین‌ استفاده‌ نکنید زیرا ممکن‌ است‌ باعث‌ افزایش‌ احتمال‌ خونریزی‌ شود.
 • بگذارید مفصل‌ 2-1 روز استراحت‌ کند. سپس‌ تمرین‌ دادن‌ ملایم‌ مفصل‌ را آغاز کنید بطوری‌ که‌ وزنی‌ بر آن‌ نیندازید.
 • ممکن‌ است‌ برای‌ به‌ دست‌ آوردن‌ مجدد قدرت‌ و استفاده‌ طبیعی‌ از مفصل‌، فیزیوتراپی‌ پیشنهاد گردد.

آخرین بروز رسانی مطلب در جمعه ، 5 آبان 1391 ، 08:02

You are here آشنایی با رشته های ورزشی درمان آسیب های ورزشی

طراحي شده توسط سايتک

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS